Regulamin świadczenia usług przewozowych

 
  • 1 Postanowienia ogólne

Niniejszy regulamin określa warunki i zasady świadczenia usług przez: franglle.pl sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Ciepłej 40/A/302, 15-472 Białystok, NIP: 542 336 78 39, REGON: 383 932 340, KRS: 0000792142, zwana dalej „Zleceniobiorcą” przewozu przesyłek w obrocie krajowym.

Definicje

Cennik – wykaz cen poszczególnych kategorii usług świadczonych przez franglle.pl sp. z o.o..

Dni Robocze – dni od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy.

List przewozowy (LP) – dokument stanowiący dowód zawarcia umowy przewozu, zawierający co najmniej: 1) nazwę i adres nadawcy, jego podpis oraz określenie placówki Przewoźnika zawierającej umowę; 2) miejsce przeznaczenia przesyłki oraz nazwę i adres odbiorcy; 3) określenie rzeczy, masy, liczby sztuk przesyłki, sposobu opakowania i oznaczenia; 4) inne wskazania i oświadczenia, wymagane albo dopuszczone zgodnie z przepisami ze względu na warunki danej umowy lub sposób rozliczeń; 5) akceptację postanowień Regulaminu.

Zleceniodawca – podmiot zlecające usługę.

Przewoźnik – Zleceniobiorca lub inny współpracujący ze Zleceniobiorcą przedsiębiorca świadczący usługi przewozowe.

Nadawca – podmiot wysyłający przesyłkę do Odbiorcy

Odbiorca – podmiot wskazany w dokumencie LP jako odbiorca przesyłki od Nadawcy.

Paczka – pojedyncze opakowanie wykonane zgodnie z niniejszym Regulaminem zawierające Przesyłkę.

Przesyłka – rzeczy przyjęte na podstawie LP do przewozu od Nadawcy do Odbiorcy, w szczególności:

– Typ przesyłki: standardowa koperta A4. Waga takiej przesyłki nie może przekroczyć 0,5 kg. Wymiar kopert: 32 cm x 23 cm.

– Typ przesyłki: Mała paczka. Waga takiej przesyłki nie może przekroczyć 2 kg. Wymiar przesyłki: 32 cm x 23 cm x 10 cm.

Przewóz Przesyłek – świadczone przez Zleceniobiorcę usługi nie mające charakteru powszechnego, polegające na zarobkowym, przewozie Przesyłek w oznaczonym terminie na podstawie i zgodnie z przepisami ustawy z 15 listopada 1984 r. – Prawo przewozowe (t. jedn. z dnia 28 września 2017 roku, Dz.U. 2017 r. poz. 1983), niestanowiące usługi pocztowej.

Regulamin – niniejszy regulamin.

Uprawniony – podmiot, któremu przysługują wobec Zleceniobiorcy roszczenia wynikające z tytułu Przewozu Przesyłek.

Zleceniodawca – podmiot zlecający Przewóz Przesyłek.

Usługa:

– „Ten sam dzień 8H” – oznacza, iż Zleceniodawca przystępuje do realizacji zlecenia Nadawcy niezwłocznie po jego otrzymaniu, a dostawa w zależności od warunków komunikacyjnych następuje w czasie do 8h od złożenia zlecenia.

– „Szybka dostawa do 2H” – oznacza, iż Zleceniodawca przystępuje do realizacji zlecenia Nadawcy niezwłocznie po jego otrzymaniu, a dostawa w zależności od warunków komunikacyjnych następuje w czasie do 2h od złożenia zlecenia.

– ” Dostawa Express 1H ” – oznacza, iż Usługodawca przystępuje do realizacji zlecenia po jego otrzymaniu w czasie niezbędnym do prawidłowego wykonania zlecenia, a dostawa w zależności od warunków komunikacyjnych następuje w czasie do 1h od złożenia zlecenia.

  • 2 Zawarcie i warunki umowy
  • Dowodem zawarcia umowy jest potwierdzony przez Zleceniobiorcę List Przewozowy. Stanowi to dowód jednocześnie zapoznania się i akceptację niniejszego Regulaminu oraz Cennika, których wszystkie postanowienia od tego momentu stają się wiążące dla obu stron, chyba że postanowienia odrębnej umowy zawartej pomiędzy stronami stanowią inaczej.
  • Zawarcie umowy przewozu jest inicjowane przez Nadawcę poprzez zgłoszenie dokonane drogą elektroniczną, a następnie potwierdzane wystawieniem Listu Przewozowego potwierdzonego przez Zleceniobiorcę.
  • Przyjęcie Przesyłki od Nadawcy odbywa się na podstawie LP.
  • Przez zawarcie umowy Nadawca gwarantuje, iż zawartość Przesyłki jest prawidłowo i zgodnie ze stanem rzeczywistym zadeklarowana oraz opisana w Liście Przewozowym. Nadawca ponosi pełną odpowiedzialność za wszelkie dane i oświadczenia jakie podane przez niego w Liście Przewozowym.
  • Przyjęcie przez Zleceniobiorcę Przesyłki do Przewozu nie powoduje domniemania, iż Przesyłka, Paczka i jej zawartość odpowiadała warunkom zawartym w Regulaminie.
  • O ile inaczej nie stanowi umowa przewozu, termin dostarczenia Przesyłek do Odbiorcy są następujące:
    1. w serwisie lokalnym, tj. w granicach miasta Białystok – tego samego dnia o ile odbiór Przesyłki od Nadawcy następuje przed godziną 10.00; maksymalny czas doręczenia przesyłki nie przekracza w takim wypadku ośmiu godzin od chwili złożenia zlecenia;
  • Przesyłka dostarczana jest do lokalu Odbiorcy pod adres wskazany w Liście Przewozowym. W przypadku nieobecności osób uprawnionych do odbioru Przesyłki pod adresem wskazanym w Liście Przewozowym, o nadejściu przesyłki do miejsca przeznaczenia Zleceniobiorca jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić Odbiorcę (awizacja), chyba że Odbiorca zrzekł się na piśmie zawiadomienia. W zawiadomieniu określa się datę i godzinę przygotowania Przesyłki do odbioru. Na żądanie Nadawcy lub Odbiorcy Przewoźnik może dokonać wstępnego zawiadomienia o spodziewanym terminie dostarczenia przesyłki (przedawizacja).
  • Za równoznaczne z wydaniem Przesyłki Odbiorcy uważa się oddanie jej organowi państwowemu dokonującemu zajęcia lub konfiskaty na podstawie odpowiedniego tytułu prawnego.
  • W przypadku, gdy Odbiorca odmówi przyjęcia przesyłki lub jej nie podejmie w wyznaczonym w ramach awizacji terminie, jest ona zwracana Nadawcy o ile Nadawca nie przekazał Zleceniobiorcy wskazówek co do postępowania w takiej sytuacji. Zwrot lub realizacja innych wskazówek Nadawcy dokonywane są za dodatkową opłatą, zgodnie z cennikiem.
  • 3 Zasady prawidłowego przygotowania Przesyłek do Przewozu
  • Nadawca jest zobowiązany przekazać Przesyłkę Zleceniobiorcy w stanie umożliwiającym jej prawidłowy Przewóz oraz wydanie bez ubytków i uszkodzeń.
  • Przesyłki wymagające odpowiedniego opakowania ze względu na swoje właściwości Nadawca zobowiązany jest oddać w Paczce lub Paczkach. Paczka powinna:
    1. być szczelnie zamknięta i zabezpieczona dodatkowymi środkami takimi jak np. taśma klejąca;
    2. uniemożliwiać dostęp do zawartości bez pozostawienia widocznych śladów;
    3. być odpowiednio opisana, jeżeli wymagają tego właściwości Przesyłki np. „Uwaga szkło”;
    4. Paczka nie może zawierać elementów mogących uszkodzić jej zawartość lub zawartość innych Przesyłek.
  • Masę Paczki wlicza się do masy Przesyłki.
  • Zleceniobiorca ma prawo przeprowadzić czynności sprawdzające w celu ustalenia, czy przesyłka odpowiada oświadczeniom Nadawcy zawartym w Liście Przewozowym oraz czy zachowane zostały przepisy dotyczące rzeczy dopuszczonych do Przewozu na warunkach szczególnych. Sprawdzenia dokonuje się w obecności Nadawcy, a jeżeli wezwanie go nie jest możliwe albo gdy nie zgłosi się w wyznaczonym terminie, Zleceniobiorca dokonuje sprawdzenia w obecności osób zaproszonych przez siebie do tej czynności. Wynik sprawdzenia zamieszcza się w Liście Przewozowym albo dołączonym do niego protokole. W razie stwierdzenia niezgodności oświadczeń zawartych w Liście Przewozowym ze stanem rzeczywistym przesyłki, koszty sprawdzenia obciążają Nadawcę. W razie ujawnienia rzeczy wyłączonych z Przewozu albo niezachowania przepisów dotyczących rzeczy dopuszczonych do Przewozu na warunkach szczególnych, przyjmuje się, iż występują przeszkody uniemożliwiające wykonanie umowy i Zleceniobiorca zwraca się do Nadawcy o wydanie wskazówek co do postępowania w taki przypadku. W razie braku takich wskazówek Zleceniobiorca wedle własnego wyboru, uwzględniając rodzaj przeszkód uniemożliwiających wykonanie umowy, zwraca Przesyłkę Nadawcy lub dokonuje jej likwidacji. Czynności wynikające z braki wskazówek obciążają Nadawcę.
  • 4 Wyłączenia z przewozu
  • Zleceniobiorca nie przyjmuje do przewozu Przesyłek zawierających rzeczy:
    1. których przewóz jest zabroniony na podstawie obowiązujących przepisów;
    2. które z powodu swoich rozmiarów, masy lub innych właściwości albo ze względu na urządzenia Przewoźnika lub warunki drogowe danej gałęzi transportu:
      1. nie nadają się do przewozu środkami transportowymi,
      2. spowodowałoby naruszenie przepisów określających warunki wykonywania przewozów drogowych, przepisów określających warunki pracy kierowców, przepisów ruchu drogowego lub przepisów o drogach publicznych;
  • niebezpieczne w rozumieniu obowiązujących przepisów, chyba że zostały dopuszczone do przewozu na warunkach szczególnych, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
  • Zleceniobiorca może odmówić wykonania usługi, w szczególności w następujących przypadkach:
    1. niemożność jej wykonania z uwagi na określony czas lub miejsce dostarczenia Przesyłki;
    2. niewłaściwego przygotowania i zabezpieczenia Przesyłki przez Nadawcę;
    3. gdy istnieje uzasadnione podejrzenie, iż deklaracja zawartości i/lub wagi Przesyłki nie zgadza się ze stanem faktycznym.
  • 5 Cennik
  • Opłata za wykonane usługi naliczana jest zgodnie z Cennikiem, chyba że umowa stanowi inaczej. Płatność za wykonanie usługi dokonywana jest online poprzez system płatności w przypadku Nadawców detalicznych, lub na podstawie faktury VAT w przypadku Nadawców typu Firma. Terminy i forma zapłaty w przypadku Nadawców typu Firma są ustalane w każdym przypadku indywidualnie ze Zleceniodawcą w zależności od rodzaju usługi.
  • Zleceniodawca ma prawo żądać dokonania uprzedniej wyceny Przewozu Przesyłki w trakcie składania zlecenia.
  • Cennik uwzględnia ubezpieczenie każdej Przesyłki do kwoty do kwoty 200,00 zł. Dodatkowe ubezpieczenie podlega dodatkowym opłatom ustalanym indywidualnie.
  • 6 Odpowiedzialność
  • Zleceniobiorca ponosi odpowiedzialność za utratę, ubytek lub uszkodzenie Przesyłki powstałe od przyjęcia jej do przewozu, aż do jej wydania oraz za opóźnienie w przewozie przesyłki.
  • Zleceniobiorca nie ponosi odpowiedzialności określonej w ust. 1, jeżeli utrata, ubytek lub uszkodzenie albo opóźnienie w przewozie przesyłki powstały z przyczyn występujących po stronie Nadawcy lub Odbiorcy, niewywołanych winą Przewoźnika, z właściwości objętych Przesyłką rzeczy albo wskutek siły wyższej.
  • Zleceniobiorca jest zwolniony od odpowiedzialności określonej w ust. a), jeżeli utrata, ubytek lub uszkodzenie Przesyłki powstały co najmniej z jednej z następujących przyczyn:
    1. nadania pod nazwą niezgodną z rzeczywistością, nieścisłą lub niedostateczną rzeczy wyłączonych z Przewozu lub przyjmowanych do Przewozu na warunkach szczególnych albo niezachowania przez Nadawcę tych warunków;
    2. braku, niedostateczności lub wadliwości opakowania rzeczy, narażonych w tych warunkach na szkodę wskutek ich naturalnych właściwości;
    3. szczególnej podatności rzeczy na szkodę wskutek wad lub naturalnych właściwości;
    4. ładowania, rozmieszczenia lub wyładowywania rzeczy przez Nadawcę lub Odbiorcę;
    5. przewozu Przesyłek, które zgodnie z przepisami lub umową powinny być dozorowane, jeżeli szkoda wynikła z przyczyn, którym miał zapobiec dozorca.
    6. Jeżeli utrata, ubytek lub uszkodzenie mogły powstać wskutek co najmniej jednej z przyczyn określonych w ust. 3, domniemywa się, że szkoda z nich wynikła.
    7. Zleceniobiorca nie odpowiada za ubytek rzeczy objętych Przesyłką, której masy i liczby sztuk nie sprawdził przy nadaniu, jeżeli dostarczy ją bez śladu naruszenia Paczki lub Paczek, chyba że osoba uprawniona udowodni, że szkoda powstała w czasie od przyjęcia Przesyłki do Przewozu aż do jej wydania.
    8. Jeżeli Przesyłka nadeszła do miejsca przeznaczenia w Paczce będącej pojemnikiem transportowym, nienaruszonym, zamkniętym przez Nadawcę i z nienaruszonymi, założonymi przez niego plombami, domniemywa się, że szkoda nie nastąpiła w czasie Przewozu.
    9. Przy Przesyłkach, które z powodu swoich właściwości tracą na masie, Zleceniobiorca odpowiada tylko za tę część ubytku, która przewyższa normy ubytków ustalone zgodnie z obowiązującymi przepisami lub zwyczajowo przyjęte, chyba że szkoda nie wynikła z przyczyn uzasadniających zastosowanie norm dopuszczalnego ubytku.
    10. Jeżeli szkoda powstała tylko częściowo wskutek okoliczności, za które Zleceniobiorca odpowiada, odpowiedzialność jego ogranicza się do zakresu, w jakim okoliczności te przyczyniły się do powstania szkody.
    11. Przesyłkę, która nie nadeszła do miejsca przeznaczenia wskazanego w Liście Przewozowym w ciągu 30 dni od upływu terminu Przewozu, uważa się za utraconą. Na żądanie uprawnionego Zleceniobiorca stwierdza w Liście Przewozowym niemożność wydania Przesyłki po upływie ww. terminu, chyba że wcześniej stwierdzono nieodwracalny charakter utraty. Jeżeli przesyłka zostanie odnaleziona w ciągu roku od wypłaty odszkodowania, Zleceniobiorca powinien niezwłocznie zawiadomić o tym uprawnionego.
    12. W terminie 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia, o którym mowa w ust. i), uprawniony może żądać, aby wydano mu odnalezioną Przesyłkę w jednym z punktów odprawy Przesyłek za zwrotem otrzymanego od Zleceniobiorcy odszkodowania. W takim wypadku uprawniony zachowuje roszczenia z tytułu zwłoki w przewozie. Jeżeli odnalezienie nastąpiło po upływie roku albo uprawniony nie zgłosił się w terminie określonym w ust. j), przesyłka ulega likwidacji.
  • Zleceniobiorca odpowiada za szkodę wynikłą z utraty, niewykorzystania lub nienależytego wykorzystania dokumentów wymienionych w Liście Przewozowym i do tego listu dołączonych albo złożonych u Przewoźnika, chyba że nie ponosi winy. Nadawca ponosi odpowiedzialność za szkodę wynikłą z:
    1. podania w Liście Przewozowym lub w innej formie wskazań i oświadczeń niezgodnych z rzeczywistością i nieścisłych, niedostatecznych lub wpisanych w niewłaściwym miejscu, a także za brak, niekompletność lub nieprawidłowość dokumentów wymaganych w obowiązujących przepisach;
    2. wadliwego stanu Przesyłki, braku lub niewłaściwego opakowania albo nienależytego wykonania czynności ładunkowych.
  • Nadawca odpowiada za wszelkie koszty, jakie mógłby ponieść Przewoźnik na skutek nieścisłości lub niedostateczności danych, o których mowa w ust. 4 pkt a.
  • Nadawca ponosi koszty związane z przeładunkiem Przesyłki w przypadku, gdy dane dotyczące masy Przesyłki zawarte w Liście Przewozowym, są niezgodne ze stanem faktycznym.
  • Za uszkodzenie mienia Przewoźnika spowodowane czynnościami ładunkowymi ponosi odpowiedzialność odpowiednio Nadawca lub Odbiorca.
  • 7 Ustalenia stanu Przesyłki
  • Ustalenia stanu Przesyłki dokonuje się protokolarnie w czasie Przewozu lub po jego zakończeniu w celu określenia zakresu szkody, jeżeli nastąpiło naruszenie stanu Przesyłki.
  • Za naruszenie stanu przesyłki uważa się każde obniżenie wartości Przesyłki spowodowane nieprawidłowościami lub zaniedbaniami w okresie od przyjęcia jej do przewozu aż do jej wydania uprawnionemu.
  • Przewoźnik przystępuje niezwłocznie do sprawdzenia i ustalenia stanu Przesyłki na wniosek uprawnionego, a także w przypadku, gdy:
    1. spostrzeże ślady naruszenia przesyłki, pojemnika transportowego lub środka transportowego (plomb, zamknięć, ścian, podłogi lub dachu);
    2. przypuszcza, że przesyłka doznała ubytku lub uszkodzenia.
  • podjęciu czynności sprawdzania i ustalenia stanu przesyłki Przewoźnik zawiadamia uprawnionego.
  • Uprawniony może brać udział w czynnościach sprawdzania i ustalania stanu Przesyłki także w przypadku, gdy ustalenie stanu przesyłki nie następuje na jego wniosek. W takim przypadku uprawniony również podpisuje protokół ustalenia stanu przesyłki.
  • Protokół ustalenia stanu Przesyłki powinien zawierać w szczególności informacje dotyczące:
    1. pierwotnego stanu Przesyłki i wartości Przesyłki wynikającej z zapisów w Liście Przewozowym;
    2. rodzaju naruszeń stanu Przesyłki, Paczki lub środka transportowego;
    3. rozmiarów naruszenia, w tym ubytków ilości, masy lub objętości Przesyłki;
    4. przypuszczalnego czasu i miejsca, w którym nastąpiło naruszenie stanu Przesyłki;
    5. przypuszczalnych przyczyn naruszenia stanu Przesyłki;
    6. innych okoliczności, w jakich nastąpiło naruszenie stanu Przesyłki.
  • Jeżeli ustalenia stanu Przesyłki dokonuje się po jej wydaniu, to w protokole odnotowuje się także okoliczności ujawnienia naruszenia stanu Przesyłki.
  • 8 Roszczenia i postępowanie reklamacyjne
  • Wyłącznie po bezskutecznym wyczerpaniu drogi reklamacji Zleceniodawcy przysługuje prawo dochodzenie roszczeń w postępowaniu sądowym na podstawie Ustawy lub przepisów wydanych w jej wykonaniu.
  • Reklamacje uważa się za bezskuteczne, jeżeli Zleceniobiorca nie zapłacił dochodzonych należności w terminie 3 miesięcy od dnia doręczenia reklamacji.
  • Przeciwko Zleceniobiorcy przysługują następujące roszczenia:
    1. zwrot należności lub jej części – Nadawcy lub Odbiorcy zależnie od tego, który z nich dokonał zapłaty,
    2. o inne roszczenia z tytułu umowy – Nadawcy lub Odbiorcy zależnie od tego, któremu z nich przysługuje prawo rozporządzania Przesyłką;
    3. z tytułu innych stosunków prawnych określonych w Ustawie lub przepisach wydanych w jej wykonaniu – podmiotowi takiego stosunku.
  • Przyjęcie przesyłki przez uprawnionego bez zastrzeżeń powoduje wygaśnięcie roszczeń z tytułu ubytku lub uszkodzenia, chyba że:
    1. szkodę stwierdzono protokolarnie przed przyjęciem Przesyłki przez uprawnionego;
    2. zaniechano takiego stwierdzenia z winy Przewoźnika;
    3. ubytek lub uszkodzenie wynikło z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa Przewoźnika;
    4. szkodę niedającą się z zewnątrz zauważyć uprawniony stwierdził po przyjęciu przesyłki i w terminie 7 dni zażądał ustalenia jej stanu oraz udowodnił, że szkoda powstała w czasie między przyjęciem Przesyłki do Przewozu a jej wydaniem.
  • 9 Roszczenia i reklamacje
  • Uprawniony może złożyć do Zleceniobiorcy reklamację z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy przewozu.
  • Reklamacja może być złożona w formie:
    1. pisemnej:
      1. pod adres siedziby Zleceniobiorcy osobiście lub za pośrednictwem operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 1481), zwanej dalej „Prawem pocztowym”;
    2. elektronicznej:
      1. z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, na adres e-mail: reklamacje@kuriermiejski.bialystok.pl
      2. z wykorzystaniem elektronicznego formularza reklamacji, dostępnego na stronie internetowej https://kuriermiejski.bialystok.pl/ w zakładce Informacje – Reklamacje.
  • Złożenie reklamacji z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej oznacza zgodę Nadawcy albo Odbiorcy na doręczenie przez Zleceniobiorcę odpowiedzi na reklamację na adres poczty elektronicznej, z którego reklamacja została wysłana, o ile w treści reklamacji nie umieszczono żądania udzielenia odpowiedzi lub doręczania wezwań w formie pisemnej na wskazany adres zamieszkania lub siedziby.
  • Uprawniony, który złożył reklamację w formie, o której mowa w ust. 2 pkt a) – i, może zażądać udzielenia odpowiedzi na reklamację lub wezwanie z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej.
  • W trakcie rozpatrywania reklamacji uprawniony powiadamia Zleceniobiorcę o zmianie adresu zamieszkania lub siedziby, adresu poczty elektronicznej lub innego środka komunikacji elektronicznej. W przeciwnym razie doręczenia dokonane na dotychczasowy adres lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej wykorzystanych do złożenia reklamacji uznaje się za skuteczne.
  • Reklamację składa się nie później niż w terminie roku od dnia, w którym zaistniało zdarzenie uzasadniające jej złożenie, z tym zastrzeżeniem, że w przypadku, o którym mowa w art. 77 ust. 2 Ustawy, reklamację składa się nie później niż w terminie dwóch miesięcy od dnia, w którym zaistniało zdarzenie uzasadniające jej złożenie.
  • Reklamacja powinna zawierać:
    1. firmę i adres siedziby Zleceniobiorcy;
    2. imię i nazwisko (nazwę) i adres zamieszkania (siedziby) uprawnionego;
    3. załączoną kopię Listu Przewozowego;
    4. uzasadnienie reklamacji;
    5. kwotę roszczenia (oddzielnie dla każdego Listu Przewozowego);
    6. numer rachunku bankowego lub adres właściwy do wypłaty odszkodowania lub innej należności;
    7. podpis uprawnionego – w przypadku reklamacji wnoszonej w formie pisemnej.
  • Do reklamacji mogą zostać załączone kopie innych dokumentów związanych z rodzajem i wysokością roszczenia.
  • Do reklamacji składanej w formie dokumentowej załącza się dokumenty.
  • Zleceniobiorca potwierdza Nadawcy albo Odbiorcy wpływ reklamacji złożonej w formie pisemnej – niezwłocznie, a w formie dokumentowej – w terminie 7 dni od dnia wpływu reklamacji.
  • Odpowiedzi na reklamację Zleceniobiorca udziela w terminie 30 dni od dnia wpływu reklamacji.
  • Przez udzielenie odpowiedzi na reklamację należy rozumieć nadanie jej przesyłką pocztową albo wysłanie z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej.
  • Jeżeli złożona reklamacja nie spełnia warunków określonych powyżej, Zleceniobiorca wzywa uprawnionego nie później niż w okresie 14 dni od dnia jej wpływu, gdy jest to niezbędne do prawidłowego rozpatrzenia reklamacji, aby usunął braki w wyznaczonym terminie, nie krótszym niż 14 dni od dnia doręczenia wezwania, z pouczeniem, że nieusunięcie braków w tym terminie spowoduje pozostawienie reklamacji bez rozpoznania. Termin, o którym mowa w ust. 11 biegnie od dnia otrzymania przez Zleceniobiorcę uzupełnionej reklamacji.
  • Odpowiedź na reklamację zawiera:
    1. firmę i adres siedziby Zleceniobiorcy;
    2. informację o uznaniu albo nieuznaniu reklamacji w całości albo w części;
    3. uzasadnienie merytoryczne ze wskazaniem podstawy prawnej nieuznania reklamacji w całości albo w części;
    4. w przypadku przyznania odszkodowania – kwotę odszkodowania oraz informację o terminie i sposobie jego wypłaty;
    5. w przypadku zwrotu należności – określenie wysokości kwoty oraz informację o terminie i sposobie jej wypłaty;
    6. pouczenie o prawie odwołania do Zleceniobiorcy w przypadku nieuwzględnienia reklamacji w całości albo w części;
    7. pouczenie o prawie odwołania do właściwego miejscowo sądu;
    8. podpis osoby upoważnionej – w przypadku odpowiedzi na reklamację udzielonej w formie pisemnej albo elektronicznej.
  • Jeżeli jest to niezbędne do prawidłowego rozpatrzenia reklamacji, Zleceniobiorca może, nie później niż w terminie 14 dni od dnia jej wpływu, wezwać uprawnionego, w wyznaczonym terminie, nie krótszym niż 14 dni od dnia doręczenia wezwania, do przekazania oryginałów lub poświadczonych kopii dokumentów dotyczących zawarcia umowy przewozu lub innych dokumentów związanych z rodzajem i wysokością roszczenia. Wezwanie zawiera pouczenie, że nieprzekazanie dokumentów w wyznaczonym terminie spowoduje pozostawienie reklamacji bez rozpoznania.
  • Doręczenia wezwań, o których mowa wyżej, dokonuje się przesyłką rejestrowaną w rozumieniu Prawa pocztowego, za potwierdzeniem odbioru lub z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej.
  • Terminy, o których mowa wyżej, uważa się za zachowane, jeżeli przed ich upływem odpowiedź uprawnionego na wezwanie została nadana przesyłką pocztową w rozumieniu Prawa pocztowego albo wysłana z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej.
  • Oryginały dokumentów, o których mowa w ust. 15, są zwracane uprawnionemu najpóźniej w dniu udzielenia odpowiedzi na reklamację przesyłką rejestrowaną w rozumieniu Prawa pocztowego.
  • 10 Dane osobowe
  • W związku z korzystaniem przez Zleceniodawcę ze usług objętych postanowieniami niniejszego Regulaminu, Zleceniobiorca zbiera dane w zakresie niezbędnym do realizacji usług, Zleceniobiorca przetwarza dane osobowe zgodnie z poniższymi zasadami. Zasady przetwarzania danych osobowych zbieranych przez Zleceniodawcę na udostępnionych stronach internetowych uregulowane są w polityce prywatności odrębnie publikowanej na stronach internetowych.
  • Dane osobowe wszystkich osób korzystających z usług Zleceniobiorcy (w tym adres IP lub inne identyfikatory oraz informacje gromadzone za pośrednictwem plików cookies lub innych podobnych technologii), przetwarzane są przez Zleceniobiorcę:
    1. w celu zamawiania usług drogą elektroniczną, w szczególności w zakresie udostępniana Zleceniodawcom formularzy na stronach Zleceniobiorcy, – podstawą prawną przetwarzania jest niezbędność przetwarzania do wykonania umowy (art. 6 ust. 1 lit. b RODO);
    2. w celu obsługi zleceń dokonywanych bez założenia konta na strona internetowych Zleceniobiorcy (w przypadku udostępnienia takiej możliwości) – wówczas podstawą prawną przetwarzania jest niezbędność przetwarzania do wykonania umowy (art. 6 ust. 1 lit. b RODO);
    3. w celu obsługi reklamacji – wówczas podstawą prawną przetwarzania jest niezbędność przetwarzania do wykonania umowy (art. 6 ust. 1 lit b RODO);
    4. w celach analitycznych i statystycznych – wówczas podstawą prawną przetwarzania jest uzasadniony interes Zleceniobiorcy (art. 6 ust. 1 lit f RODO) polegający na prowadzeniu analiz aktywności Zleceniodawców, a także ich preferencji w celu poprawy stosowanych funkcjonalności i świadczonych usług;
    5. w celu ewentualnego ustalenia i dochodzenia roszczeń lub obrony przed nimi – podstawą prawną przetwarzania jest uzasadniony interes Zleceniobiorcy (art. 6 ust. 1 lit f RODO) polegający na ochronie jego praw;
    6. w celach marketingowych Zleceniobiorcy oraz innych podmiotów, w szczególności związanych z prezentowaniem reklamy behawioralnej – na zasadach określonych niżej.
  • Dane osobowe Zleceniodawcy zbierane w ramach zamawiania usług drogą elektroniczną, są rejestrowane w logach systemowych (specjalnym programie komputerowym służącym do przechowywania chronologicznego zapisu zawierającego informację o zdarzeniach i działaniach dotyczących systemu informatycznego wykorzystywanego do świadczenia usług przez franglle.pl sp. z o.o.). Zebrane w logach informacje przetwarzane w związku ze świadczeniem usług. Zleceniobiorca przetwarza je również w celach technicznych w szczególności, dane mogą być tymczasowo przechowywane i przetwarzane w celu zapewnienia bezpieczeństwa i poprawnego funkcjonowania systemów informatycznych, np. w związku z wykonywaniem kopii bezpieczeństwa, testami zmian w systemach informatycznych, wykrywania nieprawidłowości lub ochroną przed nadużyciami i atakami.
  • Zleceniodawcy, którzy dokonują rejestracji konta na stronach internetowych Zleceniobiorcy, proszeni są o podanie danych niezbędnych do utworzenia i obsługi konta. W celu ułatwienia obsługi Zleceniodawca może podać dodatkowe dane, wyrażając tym samym zgodę na ich przetwarzanie. Takie dane można w każdym czasie usunąć. Podanie danych oznaczonych jako obowiązkowe jest wymagane w celu założenia i obsługi konta, a ich niepodanie skutkuje brakiem możliwości założenia konta. Podanie pozostałych danych jest dobrowolne.
  • Jeżeli Zleceniodawca dostarcza jakiekolwiek dane osobowe innych osób (w tym ich imię i nazwisko, adres, numer telefonu lub adres e-mail), może to uczynić jedynie pod warunkiem nienaruszenia przepisów obowiązującego prawa i dóbr osobistych tych osób. W uzasadnionych przypadkach, gdy wymagać tego będą przepisy prawa i powyższe traktowane będzie jako powierzenie przetwarzania danych osobowych, Zleceniodawca zawrze ze Zleceniobiorcą, jako podmiotem przetwarzającym, odrębną umowę powierzenia przetwarzania danych osobowych, zgodnie z art. 28 RODO.
  • Złożenie zlecenia przez Zleceniodawcy wiąże się z przetwarzaniem jego danych osobowych. Podanie danych oznaczonych jako obowiązkowe jest wymagane w celu przyjęcia i obsługi zlecenia, a ich niepodanie skutkuje brakiem jego realizacji. Podanie pozostałych danych jest fakultatywne.
  • W odniesieniu do zlecenia dane osobowe są przetwarzane:
    1. w celu realizacji złożonego zlecenia – podstawą prawną przetwarzania jest niezbędność przetwarzania do wykonania umowy (art. 6 ust. 1 lit. b RODO); w zakresie danych podanych fakultatywnie podstawą prawną przetwarzania jest zgoda (art. 6 ust. 1 lit. a RODO);
    2. w celu realizacji obowiązków ustawowych ciążących na Zleceniobiorcy, wynikających w szczególności z przepisów podatkowych i przepisów o rachunkowości – podstawą prawną przetwarzania jest obowiązek prawny (art. 6 ust. 1 lit. c RODO);
    3. w celach analitycznych i statystycznych – podstawą prawną przetwarzania jest uzasadniony interes Zleceniobiorcy (art. 6 ust. 1 lit. f RODO) polegający na prowadzeniu analiz aktywności Zleceniodawców w systemie www, a także ich preferencji wyboru usług w celu doskonalenia stosowanych funkcjonalności;
    4. w celu ewentualnego ustalenia i dochodzenia roszczeń lub obrony przed nimi – podstawą prawną przetwarzania jest uzasadniony interes Zleceniobiorcy (art. 6 ust. 1 lit. f RODO) polegający na ochronie jego praw.
  • Zleceniobiorca zapewnia możliwość skontaktowania się z nim przy wykorzystaniu elektronicznych formularzy kontaktowych. Skorzystanie z formularza wymaga podania danych osobowych niezbędnych do skontaktowania się z Zleceniodawcą i udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Zleceniodawca może podać także inne dane w celu ułatwienia kontaktu lub obsługi zapytania. Podanie danych oznaczonych jako obowiązkowe jest wymagane w celu przyjęcia i obsługi zapytania, a ich niepodanie skutkuje brakiem możliwości obsługi. Podanie pozostałych danych jest dobrowolne.
  • W odniesieniu do korespondencji prowadzonej przy pomocy formularzy kontaktowych dane osobowe są przetwarzane:
    1. w celu identyfikacji osoby zadającej pytanie oraz obsługi jego zapytania przesłanego przez udostępniony formularz – podstawą prawną przetwarzania jest niezbędność przetwarzania do wykonania umowy o świadczenie usługi (art. 6 ust. 1 lit. b RODO);
    2. w celach analitycznych i statystycznych – podstawą prawną przetwarzania jest uzasadniony interes Zleceniobiorcy (art. 6 ust. 1 lit. f RODO) polegający na prowadzeniu statystyk zapytań zgłaszanych przez Zleceniodawców za pośrednictwem formularza kontaktowego w celu doskonalenia jego funkcjonalności.
  • Okres przetwarzania danych przez franglle.pl sp. z o.o. zależy od rodzaju świadczonej usługi i celu przetwarzania. Co do zasady dane przetwarzane są przez czas świadczenia usług, do czasu wycofania wyrażonej zgody lub zgłoszenia skutecznego sprzeciwu względem przetwarzania danych w przypadkach, gdy podstawą prawną przetwarzania danych jest uzasadniony interes Zleceniobiorcy.
  • Okres przetwarzania danych może być przedłużony w przypadku, gdy przetwarzanie jest niezbędne do ustalenia i dochodzenia ewentualnych roszczeń lub obrony przed nimi, a po tym czasie jedynie w przypadku i w zakresie, w jakim będą wymagać tego przepisy prawa. Po upływie okresu przetwarzania dane są nieodwracalnie usuwane lub anonimizowane.
  • Osobom, których dane dotyczą, przysługują następujące prawa:
    1. prawo do informacji o przetwarzaniu danych osobowych – na tej podstawie osobie zgłaszającej takie żądanie Zleceniobiorca przekazuje informację o przetwarzaniu danych osobowych, w tym przede wszystkim o celach i podstawach prawnych przetwarzania, zakresie posiadanych danych, podmiotach, którym dane osobowe są ujawniane i planowanym terminie ich usunięcia;
    2. prawo uzyskania kopii danych – na tej podstawie Zleceniobiorca przekazuje kopię przetwarzanych danych, dotyczących osoby zgłaszającej żądanie;
    3. prawo do sprostowania – na tej podstawie Zleceniobiorca usuwa ewentualne niezgodności lub błędy dotyczące przetwarzanych danych osobowych, oraz uzupełnia je lub aktualizuje, jeśli są niekompletne lub uległy zmianie;
    4. prawo do usunięcia danych – na tej podstawie można żądać usunięcia danych, których przetwarzanie nie jest już niezbędne do realizowania żadnego z celów, dla których zostały zebrane;
    5. prawo do ograniczenia przetwarzania – na tej podstawie Zleceniobiorca zaprzestaje dokonywania operacji na danych osobowych, z wyjątkiem operacji, na które wyraziła zgodę osoba, której dane dotyczą oraz ich przechowywania, zgodnie z przyjętymi zasadami retencji, lub dopóki nie ustaną przyczyny ograniczenia przetwarzania danych (np. zostanie wydana decyzji organu nadzorczego, zezwalająca na dalsze przetwarzanie danych);
    6. prawo do przenoszenia danych – na tej podstawie, w zakresie w jakim dane są przetwarzane w związku z zawartą umową lub wyrażoną zgodą, Zleceniobiorca wydaje dane dostarczone przez osobę, której one dotyczą, w formacie pozwalającym na ich odczyt przez komputer; możliwe jest także zażądanie przesłania tych danych innemu podmiotowi – jednak pod warunkiem, że istnieją w tym zakresie techniczne możliwości zarówno po stronie Zleceniobiorcy jak i tego innego podmiotu;
    7. prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych w celach marketingowych – osoba, której dane dotyczą, może w każdym czasie sprzeciwić się przetwarzaniu danych osobowych w celach marketingowych, bez konieczności uzasadnienia takiego sprzeciwu;
    8. prawo sprzeciwu wobec innych celów przetwarzania danych – osoba, której dane dotyczą, może w każdym czasie sprzeciwić się przetwarzaniu danych osobowych na podstawie uzasadnionego interesu Zleceniobiorcy (np. dla celów analitycznych lub statystycznych lub ze względów związanych z ochroną mienia); Sprzeciw w tym zakresie powinien zawierać uzasadnienie oraz podlega ocenie Zleceniobiorcy;
    9. prawo wycofania zgody – jeśli dane przetwarzane są na podstawie zgody osoba, której dane dotyczą, ma prawo ją wycofać w dowolnym momencie, co jednak nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed wycofaniem tej zgody;
    10. prawo do skargi – w przypadku uznania, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy dotyczące ochrony danych osobowych, osoba, której dane dotyczą, może złożyć skargę do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
  • Wniosek dotyczący realizacji praw podmiotów danych, można złożyć:
    1. w formie pisemnej na adres Zleceniobiorcy;
    2. drogą e-mailową na adres: IDO@kuriermiejski.bialystok.pl.
  • Wniosek powinien w miarę możliwości precyzyjnie wskazywać, czego dotyczy żądanie, tj. w szczególności:
    1. z jakiego uprawnienia (w szczególności spośród wymienionych w ust. 24) chce skorzystać osoba składająca wniosek;
    2. jakiego procesu przetwarzania dotyczy żądanie;
    3. jakich celów przetwarzania dotyczy żądanie.
  • Jeżeli Zleceniobiorca nie będzie w stanie ustalić treści żądania lub zidentyfikować osoby składającej wniosek w oparciu o dokonane zgłoszenie, zwróci się do wnioskodawcy o dodatkowe informacje. Odpowiedź na zgłoszenia zostanie udzielona w ciągu miesiąca od jego otrzymania. W razie konieczności przedłużenia tego terminu, Zleceniobiorca poinformuje wnioskodawcę o przyczynach takiego przedłużenia. Odpowiedź będzie udzielana na adres e-mail z którego przesłano wniosek, a w przypadku wniosków skierowanych listownie, listem zwykłym na adres wskazany przez wnioskodawcę, o ile z treści listu nie będzie wynikała chęć otrzymania informacji zwrotnej na adres e-mail (w takim przypadku należy podać adres e-mail).
  • W związku z realizacją usług dane osobowe będą ujawniane zewnętrznym podmiotom, w tym w szczególności dostawcom odpowiedzialnym za obsługę systemów informatycznych, podmiotom takim jak banki i operatorzy płatności, podmioty świadczące usługi księgowe, prawne, audytowe, konsultingowe, kurierzy (w związku z realizacją zamówienia), agencje marketingowe (w zakresie usług marketingowych) oraz podmiotom powiązanym z franglle.pl sp. z o.o., w tym partnerom handlowym.
  • W przypadku uzyskania zgody Zleceniodawcy jego dane mogą zostać także udostępnione innym podmiotom do ich własnych celów, w tym celów marketingowych.
  • Zleceniobiorca zastrzega sobie prawo ujawnienia wybranych informacji dotyczących Zleceniodawcy właściwym organom bądź osobom trzecim, które zgłoszą żądanie udzielenia takich informacji, opierając się na odpowiedniej podstawie prawnej oraz zgodnie z przepisami obowiązującego prawa.
  • Poziom ochrony danych osobowych poza Europejskim Obszarem Gospodarczym (EOG) różni się od tego zapewnianego przez prawo europejskie. Z tego powodu Zleceniobiorca przekazuje dane osobowe poza EOG tylko wtedy, gdy jest to konieczne w celu dostarczenia przesyłki i z zapewnieniem odpowiedniego stopnia ochrony, przede wszystkim poprzez:
    1. współpracę z podmiotami przetwarzającymi dane osobowe w państwach, w odniesieniu do których została wydana stosowna decyzja Komisji Europejskiej;
    2. stosowanie standardowych klauzul umownych wydanych przez Komisję Europejską;
    3. stosowanie wiążących reguł korporacyjnych, zatwierdzonych przez właściwy organ nadzorczy;
    4. w razie przekazywania danych do USA – współpracę z podmiotami uczestniczącymi w programie Tarcza Prywatności (Privacy Shield), zatwierdzonym decyzją Komisji Europejskiej.
  • Zleceniobiorca zawsze informuje o zamiarze przekazania danych osobowych poza EOG na etapie ich zbierania.
  • Zleceniobiorca na bieżąco prowadzi analizę ryzyka w celu zapewnienia, że dane osobowe przetwarzane są przez niego w sposób bezpieczny – zapewniający przede wszystkim, że dostęp do danych mają jedynie osoby upoważnione i jedynie w zakresie, w jakim jest to niezbędne ze względu na wykonywane przez nie zadania. Zleceniobiorca dba o to, by wszystkie operacje na danych osobowych były rejestrowane i dokonywane jedynie przez uprawnionych pracowników i współpracowników.
  • Zleceniobiorca podejmuje wszelkie niezbędne działania, by także jego podwykonawcy i inne podmioty współpracujące dawały gwarancję stosowania odpowiednich środków bezpieczeństwa w każdym przypadku, gdy przetwarzają dane osobowe na zlecenie Zleceniobiorcy.
  • Powyższe zasady są na bieżąco weryfikowane i w razie potrzeby będą aktualizowane.
  • 11 Postanowienia końcowe
  • Regulamin i Cennik są dostępne w przedstawicielstwach Zleceniobiorcy i publikowane na stronie internetowej Zleceniobiorcy.
  • Niniejszy Regulamin jest integralną częścią każdej Umowy zawartej ze Zleceniobiorcą.
  • Zmiany w Regulaminie mogą być przyczyną rozwiązania umowy. Zleceniobiorca zobowiązany jest poinformować Zleceniodawcę o wszelkich zmianach regulaminu na 30 dni przed wejściem w życie takich zmian. Zleceniodawca zobowiązany jest do zapoznania się z Regulaminem przed przekazaniem przesyłki Zleceniobiorcy.
  • Spory wynikające z Umowy i niniejszego Regulaminu rozpatrywane będą przez sądy powszechne.

Regulamin wchodzi w życie z dniem 01.07.2020 roku.